فرایند طراحی یک PCB

- Jul 16, 2019-

بسته به تولیدکنندگان مدار چاپی، راه های متعددی برای طراحی PCB وجود دارد. این طراحی صفحات مدار را می توان به صورت فله با استفاده از ماشین های مختلف در صنایع ساخت PCB از جمله حفاری، پانچ، پوشش دادن و فرایندهای ساخت نهایی انجام داد که از طریق دستگاه های بسیار اتوماتیک انجام می شود. حفاری لیزری با دستگاه های CNC، دستگاه های ماشینکاری اتوماتیک، دستگاه های اچینگ نوار و استفاده از تجهیزات بازرسی نوری، آزمایشکنندگان پروب های پرواز برای آزمایش الکتریکی فرایند مدار چاپی منجر به تولید PCB های با کیفیت بالا (با تولید بیشتر تولید) می شود.

برای خواننده برای درک این مفهوم در سطح پایه طراحی صفحات مدار چاپی، مراحل زیر مراحل گام به گام طراحی یک هیئت مدیره PCB در سطوح مختلف به شما کمک خواهد کرد و به سادگی راهنمایی می کنید.

مرحله 1: طراحی مدار PCB با یک نرم افزار

مدار مدارک مدار را با نرم افزار طرح PCB مانند نرم افزار CAD، نرم افزار Eagle و Multisim طراحی کنید. این نوع نرم افزار طراحی PCB شامل یک کتابخانه از اجزای سازنده است که می تواند برای ساخت مدار استفاده شود. همچنین ممکن است موقعیت طراحی مدار را تغییر داده و سپس با توجه به راحتی و نیاز شما تغییر دهید. در اینجا ما از نرم افزار Eagle برای طراحی مدار استفاده کرده ایم و روش آن به شرح زیر است:

نرم افزار طراحی هیئت مدیره مدار Eagle را باز کنید.

یک پنجره با نوار منو ظاهر می شود.

روی منوی فایل کلیک کنید.

"طرح جدید" را از منوی کشویی انتخاب کنید

روی منوی کتابخانه کلیک کنید.

"انتخاب دستگاه / نماد" را از منوی کشویی انتخاب کنید.

یک نظر مربوطه را با دوبار کلیک روی آن انتخاب کنید، به طوری که جزء در پنجره نمایش داده شود.

تمام اجزای را اضافه کنید و مدار را با اتصالات مناسب همانطور که در شکل نشان داده شده است، بکشید.

رتبه بندی هر جزء را با توجه به نیاز وارد کنید.

به نوار ابزار فرمان بروید و بر روی ویراستار متن کلیک کنید، بر روی Varriages کلیک کنید، و سپس پنجره را ببندید.

بعد، یک صفحه سیاه نمایش داده می شود که از طرح یا نمودار فیلم مدار است که در شکل زیر نشان داده شده است و این را به عنوان یک فرمت تصویر ذخیره کنید.

مرحله 2: تولید فیلم

این فیلم از صفحه مدار مدار نهایی مدار نرم افزار طرح PCB ساخته شده است که به واحد تولیدی ارسال می شود که تصویر منفی یا ماسک بر روی یک ورق پلاستیکی چاپ می شود.

مرحله 3: مواد اولیه را انتخاب کنید

بخش عمده تخته مدار چاپی با یک شیشه یا فیبر نشتی ساخته شده با فویل مس با یک یا هر دو طرف تخته ساخته شده است. بنابراين، PCB هاي ساخته شده از فايل کاغذي با فويل با فويل مسي متصل شده ارزان تر هستند و اغلب در دستگاه هاي الکتريکي خانگي استفاده مي شوند.
به طور عمده 0.059 استاندارد صنعت ضخامت، ورقه ورقه مس پوشش، هیئت مدیره تک یا دو طرفه مورد نیاز است. پانل ها ممکن است برش داده شوند تا تابلوهای ممرز اندازه های مختلف را داشته باشند.

مرحله 4: آماده سازی حفره های حفاری

ماشین آلات و مته های کاربید برای قرار دادن حفره در تخته مدار چاپی استفاده می شود. دو نوع ماشین آلات موجود برای حفاری PCB ها وجود دارد. آنها عبارتند از ماشین های دست و دستگاه های CNC. ماشین آلات دست نیاز به دخالت انسان یا تلاش برای حفاری سوراخ، در حالی که دستگاه های CNC ماشین های مبتنی بر کامپیوتر است که کار بر اساس ماشین آلات جدول زمانی و یا برنامه های اجرا می شود که به صورت خودکار و همچنین دستی. الگوریتم حفر در کامپیوتر مانند اندازه بیت حفاری، تعدادی سوراخ در هر پانل، پشته حفره، زمان حفاری در هر بار و غیره ذخیره می شود. صفحات PCB به دستگاه CNC قرار می گیرند و سوراخ ها بر اساس الگوی مشخص شده حفره می شوند قطعات مدار چاپی مدار چاپی.

مرحله 5: تصویر را اعمال کنید

طرح مدار چاپی را می توان به صورت های مختلف بر روی PCB چاپ کرد مانند قلم دستی، انتقال خشک، پرینتر قلم و چاپگر. پرینترهای لیزری بهترین راه برای چاپ طرح بندی بر روی تخته مدار چاپی هستند. مراحل زیر برای چاپ طرح PCB از طریق یک لیزر چاپگر استفاده می شود:

یک کاغذ مس را تمیز و شسته کنید و آنرا روی چاپگر لیزری قرار دهید.

بعد، فیلم طرح بندی طراحی شده بر روی کامپیوتر را ذخیره کنید.

یک چاپگر لیزری، طرح مدار مدار طراحی شده بر روی کاغذ مس را هر زمان که یک دستور چاپ از کامپیوتر دریافت می کند، چاپ می کند.

مرحله 6: تمیز کردن و اچینگ

این فرایند شامل حذف مس روی ناخالصی بر روی PCB ها با استفاده از انواع مختلف مواد شیمیایی مانند کلرید فریم، پرسولفات آمونیوم و غیره است. حلال را با مخلوط کردن 1٪ هیدروکسید سدیم و 10 گرم گرانل هیدروکسید سدیم به یک لیتر آب و مخلوط کردن آن تا زمانی که همه چیز حل شود بعد، PCB روی یک کاسه شیمیایی قرار داده می شود و با یک برس تمیز می شود. در طول این روند، اگر PCB هنوز چرب باشد، به دلیل روغن آفتابگردان یا روغن دانه ای، فرایند در حال توسعه ممکن است حدود 1 دقیقه طول بکشد.

مرحله 7: تست

پس از اتمام فرایند تولید چاپ مدار چاپی، هیئت مدیره یک فرایند تست برای بررسی اینکه PCB به درستی کار می کند، تحت آزمایش قرار می گیرد. امروزه بسیاری از تجهیزات آزمایش اتوماتیک برای آزمون حجم بالا PCB ها در دسترس هستند.

دو نوع مختلف از تجهیزات تست موجود امروزه که تست مدار خود را شامل ماشین های آزمایشی ATG، پرواز تست، آزمایشکنندگان بدون ثابت و علاوه بر قابلیت تست شبکه جهانی نیز هست.

این همه مربوط به فرآیند طراحی PCB با تصاویر مربوطه است. امیدوارم که شما ممکن است برخی از ایده های اولیه این موضوع را با پیروی از مرحله اول و سپس پوشش روند گام به گام طراحی شده است. علاوه بر این، برای هر گونه شک و تردید در مورد این موضوع و یا هر گونه کمک فنی در زمینه الکترونیک، شما می توانید با اظهار نظر در زیر با ما تماس بگیرید.